توضیحات برای عکس ثبت نشده

وظایف پرستار کودک در منزل

مزایای استخدام پرستار کودک

همزمان با اشتغال یافتن زنان بیشتری در کشورمان، نیاز به ایجاد مراکز نگهداری کودک نظیر مهدکودک ها یا مراکز پرستاری کودک در منزل مانند اصفهان پرستار، بیش از پیش حس می شود. یکی از ابتدایی ترین وظایف این مراکز نگهداری کودک، مراقبت از فرزندان مادران شاغل در فضای مخصوص آنهاست، ولی برخی از مادران شاغل ترجیح میدهند کودک خود را در فضای خانه به پرستار کودک بسپارند که بعضا به صورت شبانه روزی نیز این امر صورت می پذیرد.

پرستار کودک به طور معمول و اغلب در خانه های شخصی فعالیت می کند. البته لازم به ذکر است که تعیین میزان وظایف پرستار کودک با سن کودک رابطه مستقیم دارد. به طور مثال برای یک نوزاد، پرستار می بایست سر وقت به او غذا دهد، دقت به زمان خواب و دقت به میزان خواب روزانه و شبانه از جمله وظایف پرستار کودک می شود در صورتی که برای یک کودک ۶ ساله ایجاد سرگرمی مفید، گردش رفتن و آموزش های مناسب به تمام کارهای مذکور اضافه می شود. یک پرستار کودک قبل از داشتن هرگونه تخصص و یا حرفه درمورد رفتار با کودکان باید نسبت به نگهداری و مراقبت از کودکان نیز مشتاق باشد. ضمنا شخص دارای صلاحیت نگهداری از کودک در منزل می بایست خلاق و بردبار و همچنین دلسوز باشد.

اگر پرستار کودک که شما تعیین کردید توانایی این را داشته باشد که به هنگام انجام وظایف پرستار کودک در منزل، خدمات اضافه ای که شما تعیین کننده آن هستید، را ارائه کند، در این صورت شما می بایست مبل بیشتری را به عنوان حق الزحمه پرداخت کنید. فی الواقع تخصص اینگونه پرستاران نیز با پرستاران نگهدار نیز متفاوت است. به طور مثال، آموزش های هنری نظیر نقاشی، کاردستی کودکانه (اوریگامی) ، حرکات موزون کودکانه (رقص کودکان)، کار با آلات موسیقی و شعر خوانی و ... یا آموزش های علمی و آموزش زبان دوم یا ... می تواند از جمله خدمات اضافه باشد.

در حالت کلی پرستار کودک برای مراقبت کودک در منزل ملزم به داشتن گواهینامه یا مدارک مرتبط نیست، لیکن مرکز اصفهان پرستار با در نظر گرفتن حساسیت های مشتریان گرامی، این الزام را مد نظر قرار داده است.

یک پرستار کودک مناسب چه ویژگی هایی دارد

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کودک خود را در بهترین ساعات تربیت و آموزش به پرستار کودک می سپارید، لذا به این مهم توجه داشته باشید که پرستار مذکور علاوه بر توجه به خوراک و پوشاک و سرگرمی کودک شما باید نسبت به وظایف پرستار کودک در خصوص تربیت و آموزش صحیح نیز مسوولیت پذیر باشد.
وقتی صحبت از پرستار کودک می کنیم باید در نظر داشته باشیم که پرستار مذکور علاوه بر ویژگی های کلی پرستاران کودک که در ادامه نیز به شرح آن می پردازیم، می بایست دارای علم و مهارت های لازم نیز باشد، در حالت کلی کسانی که دروس کودکیاری یا تربیت کودکان را گذرانده اند می توانند گزینه های بهتری برای این امر باشند. ولی در مجموع پرستار مورد نظر شما باید چند ویژگی کلی رادر خصوص وظایف پرستار کودک در منزل داشته باشد که بدین شرح است:

• مسوولیت پذیر در حوزه تربیتی
• مهربان بودن
• صبور بودن
• خلاقیت داشتن

عکس

یک نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از خدمات پرستار کودک

اگر شما برای نگهداری از کودک خود نیاز به استفاده از پرستار کودک دارید، نیاز به نظارت مستقیم بر رفتار و اعمال وی را هم باید جدی بگیرید، بسیار از مردم در سراسر دنیا برای پارکینگ خانه یا گاوصندوق و یا ... که ارزش مالی دارد از دوربین های مدار بسته استفاده می کنند ولی به راحتی شخصی را به عنوان پرستار کودک با کودک خود تنها می گذارند، این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که کودک شما زیر ۳ سال سن دارد و توانایی گزارش دهی از رفتار پرستار را ندارد، پس اگر برای نگهداری کودک در منزل خود اقدام به استخدام پرستار کودک نمودید، این موضوع را در نظر بگیرید که نظارت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق دوربین های مدار بسته در فضای خانه ایجاد کنید.
این کار علاوه بر ایجاد آرامش برای خاطر شما جهت نظارت بر اعمال پرستار کودکتان، باعث می گردد که پرستار نیز با دقت تمام به امور محوله رسیدگی کند.
بیشتر بخوانید :
نکاتی در خصوص وظایف پرستار سالمند در منزل!

چند کار مهم برای اضافه نمودن به وظایف پرستار کودک

اگر برای نگهداری کودک در منزل نیاز به پرستار کودک دارید، این چند نکته را در نظر بگیرید:
۱. یک لیست از شماره تلفن های ضروری برای وی تهیه کنید. 
۲. بیماری ها یا حساسیت کودک خود را برای پرستار توضیح دهید، همانطور که قبلا اشاره کردیم از وظایف پرستار کودک در منزل تغزیه صحیح کودک شماست، لذا اگر فرزندتان به غذایی واکنش منفی یا حساسیت دارد، باید پرستار را در جریان بگذارید.
۳. اگر کودکتان بیمار است، پرستار را از ساعات دارودهی و میزان استفاده از آن توجیه کنید.
۴. بهتر است پرستار کودک به استفاده از جعبه کمک های اولیه آشنایی داشته باشد، زیرا در برخی مواقع به دلیل بازیگوشی کودکتان جعبه کمک های اولیه مورد استفاده قرار میگیرد.
۵. اگر محدودیت خاصی برای کودکتان در نظر گرفتید آن را با پرستار کودک نیز در میان بگذارید.

در حالت کلی وظایف پرستار کودک عبارت است از:

• لباس پوشاندن
• غذا دادن
• حمام کردن
• تعویض پوشک
تبصره:
برای نگهداری از کودک در منزل که سن بالای ۵ یا ۶ سال دارد، پرستار می بایست با در نظر گرفتن روحیات کودک شما برای وی برنامه آموزشی ، تفریحی و ... را در نظر داشته باشد.

عکس

علم و مهارت های لازم و مناسب یک پرستار کودک

• علاقه به سرکردن وقت با کودکان و جلو بردن و پیشرفت برنامه های تربیتی و آموزشی کودک
• روابط عمومی مناسب جهت ارتباط برقرار کردن با والدین کودک و البته روابط عمومی برخورد با کودکان در همه سنین
• خلاقیت جهت ایجاد بستر مناسب برای سرگرمی کودک
• متعهد بودن به کار
• توانایی مدیریت شرایط بحرانی
• صبر پیشه کردن
• آرامش داشتن به هنگام شرایط حساس و پر فشار
• پر انرژی بودنحال که با وظایف پرستار کودک در منزل بیشتر آشنا شدیم، لازم به ذکر است که شما در خانه خود باید متناسب با فضا و مکان و اخلاقیات کودک خود این موارد را با پرستار در میان بگذارید. توجه داشته باشید که کودک شما در بحث تربیت و آموزش بسیار حساس و انعطاف پذیر است و نباید با تصمیمات عجولانه در مورد انتخاب پرستار مورد نظر شکل گیری شخصیتی وی را به چالش های خطرناک بکشید. مرکز اصفهان پرستار این افتخار را دارد که در شهر اصفهان با استفاده از کادر مجرب، آموزش دیده، دارای تحصیلات و مهارت های مربوطه در زمینه پرستاری کودکان و البته متخصص در امور رفتاری و آموزشی، با ارائه خدمات پرستاری کودک در منزل، در خدمت شما همشهریان عزیز باشد.


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به اصفهان پرستار می باشد.