توضیحات برای عکس ثبت نشده

وظایف پرستار سالمند

پرستار سالمند کیست؟

در کشور ما جمعیت افراد سالمند رو به افزایش است و درصد بالای مردم به دلیل مشغله های فکری فراوان برای رسیدگی به پدر یا مادر سالمند خود دچار کمبود وقت هستند. فارق از نبود وقت و زمان کافی برای نگهداری سالمندان، داشتن علم و آگاهی از نحوه برخورد با قشر سالمند نیز حائز اهمیت است. حال با توجه به این مهم حضور پرستار متخصص برای نگهداری از سالمندان بیش از پیش اهمیت می یابد. در این مطلب قصد داریم نگاهی داشته باشیم به چند نکته پر اهمیت از وظایف پرستار سالمند، که این نکات می تواند کمک شایانی به شما در انتخاب پرستار مناسب برای پدر سالمند یا مادر سالمند یا اقوام سالمند شما باشد.


۱ . بهداشت فردی، محیطی و نقش پرستار سالمند:

یکی از اولین و مهمترین وظایف پرستار سالمند رسیدگی به بهداشت فردی و محیط اطراف ایشان است. ضمن اینکه به خاطر باید داشته باشید که نگهداری از سالمند در منزل در حوزه بهداشت فردی سالمند باید به گونه ای باشد که فرد سالمند معذب نباشد. همچنین رعایت بهداشت می تواند باعث شادابی روحی و روانی سالمند عزیز نیز باشد و به طور کلی پرستاری که شما در نظر می گیرید، می بایست در حوزه بهداشت فردی سالمند چند نکته را در نظر داشته باشد:
• مرتب نمودن دائمی محل استراحت
• کمک به استحمام سالمند
• در صورت نیاز تعویض نمودن پوشک بهداشتی
• اصلاح مو به صورت داعم و یا مرتب نمودن و شانه زدن آن
• اصلاح موهای زائد برای رفع بیماری های پوستی

بیشتر بخوانید : نحوه صحیح نگهداری کودک و نقش پرستار کودک

عکس

۲ . نیازهای روحی سالمندان و وظایف پرستار سالمند

متعاقبا با بالا رفتن سن، احساس تنهایی نیز در سالمندان به دلایلی همچون مرگ دوستان نزدیک یا آشنایان، مشغله فرزندان، افزایش می یابد، که این نکته ممکن است منجر به افسردگی و اختلال های اخلاقی و روانی فرد سالمند شود، برخی از افراد ممکن است به طور کلی قادر به حرکت و راه رفتن نباشند و برخی با ویلچر یا واکر به حرکت کردن ادامه دهند. در این شرایط یکی از مهمترین وظایف پرستار سالمند حفظ آرامش و ارتباط کلامی برقرار کردن با سالمند عزیز می باشد، همچنین با اعمال برنامه هایی از قبیل گردش در زمان پرستاری البته با هماهنگی با افراد خانواده سالمند، می تواند یک روحیه خارق العاده برای سالمند ایجاد کند، باید توجه داشته باشید که این مهم نه تنها در روحیه بلکه از مشکلات و عوارض بی تحرکی سالمند نیز جلوگیری می کند، در مجموع چند نکته برای برطرف نموندن نیازهای عاطفی و روحی باید مد نظر قرار بگیرد:

• هم صحبتی و هم کلامی
• اختصاص زمان برای گردش یا قدم زدن یا حتی ورزش کردن
• خواندن کتاب های مورد علاقه فرد یا دیدن فیلم و ...
• ایجاد یک فضای متفاوت با استفاده از گیاه های زینتی یا گل های آپارتمانی

۳ . توجه کامل به سلامت جسمانی و علائم بیماری در نگهداری سالمند

پرستاری سالمند در منزل فقط محدود به رسیدگی های بهداشتی و غذایی نمی شود، یکی از مهمترین وظایف پرستار سالمند رسیدگی و چک کردن وضعیت سلامتی جسمانی فرد سالمند است، به طوری که کوچکترین علائم مانند لکه پوستی و یا حتی دیر التیام یافتن زخم ها و ... نیز یک مشکل اساسی باید تلقی شود. زیرا وضعیت سیستم دفاعی افراد سالمند بخاطر پیری عضوهای داخلی و کهولت سن و بوجود آمدن امراضی همچون پوکی استخوان، به مراتب ضعیف تر از سیستم دفاعی یک فرد جوان یا میانسال است. سالمندانی که دچاره عارضه جسمی حرکتی هستند می بایست به طور دائم و چند ساعت یک بار توسط پرستار سالمند در منزل جا به جا شوند و تغییر مکان دهند. زخم بستر بیماری است که بسیار در این موارد مشاهده شده و شایع است. به طور کلی وظایف پرستار برای نگهداری از سالمند در خصوص سلامت جسمانی به چند مورد کلی دسته بندی می شود:

• دادن دارو سر وقت تعیین شده توسط پزشک
• چک کردن دائم وضعیت جسمی حرکتی
• به محض مشاهده عوارض مراتب را به پزشک اطلاع دادن


آشنایی بیشتر با نحوه صحیح نگهداری سالمندان

عکس

۴ . تغذیه صحیح سالمند

تغذیه مناسب و صحیح سالمند می تواند به تنهایی موجب سالم زندگی کردن و از بین رفتن مریضی های متفاوت و سخت شود. اصولا برنامه غذایی سالمندان با توجه به امراضی که ممکن است به آن مبتلا باشند برنامه ریزی می شود، ولی به طور کلی مصرف نکردن روغن جامد، اغذیه های فرآوری شده (سوسیس و کالباس و ...) لبنیات پر چرب و ... می تواند کمک شایانی به این مهم نماید.

۵ . وظایف پرستار سالمند در منزل

تمام وظایف پرستار سالمند در منزل می بایست با توافق و تایید فرزندان و البته شخص سالمند تعریف شود، در مجموع نگهداری سالمند در منزل توسط پرستار به جز مواردی که بالا به آنها اشاره نمودیم، شامل موارد زیر نیز می شوند که البته به صورت کار اضافه و خارج از برنامه محسوب می شوند و همانطور که گفتیم با مشورت و تایید اولیای دم سالمند انجام می شود:

• شست و شو لباس و ظرف ها
• مرتب نمودن فضای منزل سالمند
• خرید بیرون از خانه
• غذا درست کردن
• و ...


حال که توانستیم تا حدودی وظایف پرستار سالمند در منزل را برای خواننده های عزیز شرح دهیم، لازم به ذکر است مرکز اصفهان پرستار با در اختیار داشتن کادری متخصص و مجرب و البته پذیرفته شده در اصفهان، در زمینه پرستاری و نگهداری سالمند و کودک در اصفهان آماده خدمات دهی به کلیه همشهریان محترم می باشد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به اصفهان پرستار می باشد.