توضیحات برای عکس ثبت نشده

نحوه صحیح نگهداری کودک و نقش پرستار کودک

چرا پرستار کودک؟ نکاتی در مورد نگهداری کودکان

قالَ رَسُولُ اللهِ - صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه - :

«اَحِبُّوا الصِّبْیانَ وَ ارْحَمُوهُمْ وَ اِذا وَعَدْتُمُوهُمْ فَفُوا لَهُمْ فَاِنَّهُمْ لایَرَوْنَ اِلّا اَنَّکُمْ تَرْزُقُونَهُمْ»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمودند:

(کودکان خود را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید، وقتی به آن‌ها وعده‌ای می‌دهید حتماً وفا کنید زیرا کودکان، شما را رازق خود می‌پندارند.)
«وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۱۲۶»


«سربلندی کسانی که به خوبی به بچه‌ها آموزش می‌دهند، به همان اندازه‌ی کسانی است که آنها را به دنیا می‌آورند: گروه دوم به آنها زندگی می‌بخشد و گروه نخست، راه خوب زندگی کردن را به آنها می‌آموزد.»

ارسطو


در تمام ملت ها و قوم ها از گذشته تا به امروز اگر یک وجه مشترک را بخواهید بیابید قطعا به موضوعی آشنا برخورد خواهید کرد که در کشور عزیزمان تحت عنوان تربیت شایسته فرزند از آن یاد می شود. تربیت اصولی کودکان و نحوه پرورش فکری آنها جز مسائلی دسته بندی می شود که نه تنها باعث محکم تر شدن پایه های زندگی کودکان در آینده می شود، بلکه به جرأت می توان آن را به عنوان یکی از کلیدی ترین موضوعات پیشرفت یک کشور تلقی کرد.

حال آنکه، مسلما با پیشرفت جامعه ها و افزایش مشغله های کاری افراد، خصوصاً کسانی که دارای فرزند خردسال و یا نوزاد می باشند، نیاز به شخص مورد اعتمادی که با تخصص لازم بتواند، بخشی از مسئولیت والدین نسبت به کودک ( پرستار کودک یا مادریار ) را بر عهده بگیرد، به طور روز افزون افزایش می یابد. این مهم زمانی ارزشمندی خود را اثبات می نماید که والدین می توانند در ساعاتی که امکان حضور کنار کودک خود را ندارند، با آرامش خاطر از نگهداری کودکشان و مهمتر از همه نحوه تربیت و برخورد با او، به مشغله های روزانه خود رسیدگی کنند. اصفهان پرستار بصورت تخصصی و حرفه ای با کادری مجرب همراه با تفکرات نو و ایده های بروز شده در خصوص روانشناسی کودکان و نحوه برخورد صحیح با آنها، در زمینه پرستاری کودک شما آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیزمان در شهر اصفهان و حومه ( شاهین شهر ، بهارستان و ... ) می باشد.

۱. مدیریت رفتاری کودکشما باید بدانید بزرگترین و کلیدی ترین نقطه در تربیت کودکان، مدیریت رفتاری آنها می باشد، که در صورت عدم اطلاعات کامل و دقیق از آن، این موضوع می تواند منجر به سوء برخورد و ایجاد ناهنجاری های اخلاقی در سنین نوجوانی و جوانی گردد.
حال پرستار کودک یا مادریار علاوه بر ویژگی های اخلاقی منحصر به فرد در تعامل با کودک باید توانایی مدیریت رفتاری کودک را نیز داشته باشد تا از آسیب های جدی که وسایل محیطی همانند گیرنده های صوتی و تصویری یا وسایل بازی دیجتالی می توانند به رفتار و شکل گیری شخصیت کودک ( بخصوص کودکانی که به طور طولانی مدت در طول شبانه روز تحت نظر پرستار کودک یا مادریار هستند )، جلوگیری نماید.

عکس

۲. تغذیه صحیح در کودکان

تغذیه صحیح در کودکان می تواند هرگونه خطایی و اخلالی در رشد اندام ها و بالا رفتن ضریب هوشی و ... را به صفر میل دهد، به عبارتی دیگر شما می توانید با تغذیه صحیح و سالم کودک خود باعث رشد درست و منطقی بر طبق نمودارهای بهداشتی شوید. شما باید بدانید پرستار کودک یا مادریار می بایست کاملا در خصوص خورد و خوراک و تغذیه صحیح کودک آگاه باشد، در توضیح این مورد باید ذکر کرد بسیاری از بر این باور می باشند که با نخوردن خوراکی های غیر ضروری و البته مورد پسند کودکان نظیر چیپس، پفک، پاستیل و شکلات و ... می توانند به نحوه تغذیه صحیح و سالم کودک کمک نمایند، شاید این تفکر در ابتدا صحیح به نظر آید ولی باید بدانید حذف کردن مطلق اینگونه خوراکی ها نه تنها کمکی به نحوه صحیح تغذیه نکرده بلکه باعث حریص شدن کودک به مرور زمان می شود لذا برای اینکار حتما لازم است که جایگزین کردن خوراکی های سالم نظیر میوه های خشک، لواشک های خانگی و از این قبیل خوراکی ها، مد نظر باشد که همانطور که در ابتدا گفته شد، یک پرستار کودک یا مادریار می بایست کاملا به این موضوع آگاه باشد.

۳. خواب مناسب

یکی از مهمترین ارکان رشد مناسب یک کودک در سنین پایه بعد از تغذیه صحیح،زمان خواب مناسب می باشد، ضمن آگاهی کامل پرستار کودک یا مادریار از زمان خواب مناسب برای کودک در بازه سنین مختلف، والدین باید روال خواب کودک خود را برای پرستار توضیح دهند. همچنین پرستار باید به ایجاد شرایط مناسب و بستر لازم برای خواب راحت و آرام کودک نوپا کاملا واقف باشد.

عکس

۴. چند توصیه مهم!

تعیین خطوط قرمز رفتاری برای کودکان

قبل از اینکه تمام رفتارها برای کودکتان عادی تلقی شود یا در نهایت با یک سرزنش خاتمه یابد، خط قرمز تعیین کنید، اجازه ندهید رفتارهایی شبیه به بزرگترها را دریافت و اجرا کند. همچنین مواردی که برای خانواده شما خط قرمز رفتاری است را به پرستار کودک یا مادریار توضیح دهید، شما باید بدانید وجود خط قرمزها و محدودیت های مناسب برای پرورش یک کودک نوپا و یا در حال رشد بسیار حیاتی می باشد به طوری کارشناسان و دانشمندان معتقدند که تمامی رفتار صحیح و مناسب کودک در سنین بالا در همین بازه آموخته می شود، همچنین لازم به ذکر است که این موضوع نباید مانعی برای استقلال فکری و رفتاری کودک شما باشد، دقت داشته باشید همیشه تشویق به انجام کارهای صحیح و البته حمایت و تحسین به هنگام انجام کارهای صحیح به همراه تذکرات جدی ولی مسالمت آمیز به هنگام عبور از خطوط قرمز تعیین شده، عضو جدایی ناپذیر از صحیح ترین روش های پرورش رفتاری کودکان است.

مسئولی باشید برای پرورش فکری نه تنبلی آن! 

شما مسئول باهوش بودن کودک خود هستید! شاید در وحله اول از اینکه کودک شما می تواند با وسایل دیجیتالی مثل موبایل یا تبلت شما به خوبی ارتباط برقرار کند ذوق زده شوید ولی باید بدانید استفاده زیاد از وسایل مذکور در دراز مدت باعث آسیب جدی به افکار کودکتان و تنبلی ذهنی او می شود، بازی های فکر و بازی های معمایی می توانند جایگزین بسیار مناسبتری برای اوقات فراغت در خانه باشند، همچنین لازم است چنین وسایلی در اختیار پرستار کودک یا مادریار قرار گیرد تا بتواند به درستی اوقات فراغت کودک را مدیریت کند.

• الگوسازی کنید، قهرمان کودکتان شمایید!

الگویی باشید برای فخر فروختن کودک خود! شخصیت های کمیک و ابرقهرمانانه را کنار بگذارید، شما قهرمان کودکتان باشید. این مسئله در ابتدا شاید پیش پا افتاده به نظر آید ولی این رمزی برای شکل گرفتن اصالت رفتاری و هویت کودک شماست.
یک پرستار کودک یا مادریار ضمن دارا بودن تمام موارد فوق الذکر باید الگویی مناسب برای کودک شما باشد، به طور کلی تمامی کودکان مایلند که مانند بزرگان اطراف خود رفتار کنند، به همین سبب است که در بسیاری دیده شده است که کودکی لب به دشنام و فحاشی گشوده است و بعد از آن والدین با برخوردی نسبتا تند پاسخ متقابل داده اند که این رفتار والدین نیز همانطور که توضیح داده شد به طور کلی از دید کارشناسان و متخصصان کاملا اشتباه است.


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به اصفهان پرستار می باشد.